Czym są puryny?
Autor Beata

22 lutego 2022

Puryny to związki organiczne, które organizm ludzki i psy wytwarzają do budowy nowych komórek. Są to w zasadzie całkowicie naturalne i niezbędne produkty metabolizmu komórkowego.

Ale puryny są również – jako część jądra komórkowego – całkowicie naturalnymi składnikami naszego pożywienia. Oznacza to, że im więcej komórek ma produkt, tym więcej zawiera puryn. Udział puryn jest najwyższy w podrobach. Ale można również znaleźć wysoki udział puryn w wielu rodzajach innego mięsa lub w roślinach strączkowych.

Kiedy puryny stają się problemem dla psów?

W zasadzie puryny są czymś całkowicie naturalnym. Problemy pojawiają się, gdy nie można ich właściwie rozłożyć. Puryny są zwykle rozkładane naturalnie w postaci kwasu moczowego i alantoiny, przy czym ta ostatnia jest łatwo wydalana przez nerki. W przypadku kwasu moczowego może się czasem zdarzyć, że nie można go wydalić w wymaganym stopniu. Może to następnie prowadzić do problemów zdrowotnych u psów, które mogą dotyczyć przede wszystkim nerek, ale także wątroby lub stawów.

U niektórych ras przyczyną jest efekt genetyczny. Najbardziej znanym tego przykładem są dalmatyńczyki. W takich przypadkach efekt genetyczny powoduje, że ​​puryny nie są rozkładane w postaci alantoiny, ale wyłącznie poprzez produkcję kwasu moczowego. Oznacza to podwyższony poziom kwasu moczowego, co z kolei może prowadzić do tworzenia kryształów moczowych w nerkach i drogach moczowych, ale także w stawach i ścięgnach. Skutki u chorych psów mogą wahać się od silnego bólu i problemów z moczem do kolki nerkowej. Aby uniknąć tych problemów od samego początku, rasy, które wykazują ten efekt genetyczny, powinny być od początku karmione dietą o niskiej zawartości puryn.

Jedzenie przyjazne dla nerek.

Jeśli Twój pies cierpi na defekt genetyczny lub jedną z wyżej wymienionych chorób, karma o niskiej zawartości puryn jest jednym ze sposobów na utrzymanie psa w zdrowiu lub na ułatwienie mu powrotu do zdrowia.
Dieta przyjazna dla nerek może oczywiście nie zaszkodzić zdrowemu psu, ale nie musisz zwracać na to szczególnej uwagi. Tutaj zalecamy zwrócenie uwagi na urozmaiconą i zbilansowaną dietę psa dla dobrego samopoczucia Twojego pupila. Jak sama nazwa wskazuje , niskopurynowa karma dla psów składa się ze składników o niskiej zawartości puryn.

Napani zwraca uwagę nie tylko na wysoką jakość wszystkich składników, ale także na samą mieszankę, która  sprawdzana jest w laboratoriach Napani.

Najniższy udział puryn można znaleźć w produktach czysto roślinnych. Dlatego  wegańskie menu Napani są idealne do żywienia psów, które potrzebują niskiej zawartości puryn i są rekomendowane przez  Klientów Napani:

Ale to nie musi oznaczać, że Twój pies nie może jeść mięsa. To zależy od jego zawartości w pożywieniu.  Ze względu na 35-procentową zawartość mięsa w psich jadłospisach Napani, zawartość puryn jest w nich wyjątkowo niska. Oznacza to, że możesz karmić psa w sposób przyjazny dla nerek, bez konieczności całkowitej rezygnacji z białka zwierzęcego.

                                                                                      Mam nadzieję, iż artykuł okazał się pomocny.

                                                                                                                               Źródło: www.napani.de

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne artykuły

Naturalna ochrona przed kleszczami

Naturalna ochrona przed kleszczami

Naturalne preparaty na kleszcze i pchły. Nie ma nic cenniejszego, niż zdrowie. Ta zasada dotyczy również naszych czworonożnych przyjaciół. Jednym z powodów, dla których psy drapią się, są chemiczne środki stosowane na skórę zwierzaka mające na celu ochronę  przed...

czytaj dalej
Chronimy środowisko

Chronimy środowisko

Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych poprzez odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych. Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego...

czytaj dalej
BIO, organic? O co właściwie chodzi z tymi nazwami?

BIO, organic? O co właściwie chodzi z tymi nazwami?

W asortymencie sklepu Lunafood znajdziesz produkty oznaczone jako organczne oraz BIO. Już spieszę wyjaśniać co one oznaczają ☺ Organic to produkty pochodzące wprost z natury, przynależące do świata roślin lub zwierząt. Uprawa organiczna, to uprawa szanująca naturalne...

czytaj dalej